MongoDB Nedir? Nerelerde Kullanılır?

MongoDB Nedir? Nerelerde Kullanılır?
16 Eyl 2020


MongoDB en basit tanımlamayla, açık kaynak kodlu bir NoSQL (Not only SQL) veri tabanı uygulamasıdır. MongoDB Inc. tarafından C++ programlama dili kullanılarak 2009 yılında geliştirilmiş olan MongoDB, doküman tabanlı ve ölçeklenebilir bir uygulamadır. Hızlı ve açık kaynak kodlu olması nedeniyle, geleneksel ilişkisel veri tabanlarının yetişemediği, hantal kaldığı yapılarda daha çok tercih edilen MongoDB, tüm dünyada popülerlik kazanmıştır. GTech olarak bu yazımızda, MongoDB veri tabanı uygulaması ve kullanım alanları ile ilgili merak edilen sorulara yanıt verdik.

MongoDB Özellikleri Nelerdir?

 • Ölçeklenebilir bir yapıya sahiptir.
 • Aralık sorgularını, alana göre aramayı ve düzenli tanım aramalarını destekler.
 • Binary BsON formatındaki belgede yer alan herhangi bir alanı indeksleyebilir.
 • Orijinal verilerin birden fazla kopyasını yaratabilir ve bu sayede veri kaybının önüne geçer.
 • Verilerin toplu olarak işlenmesine olanak tanıdığı gibi, toplama işlemlerini de gerçekleştirebilir.
 • Güncel programlama dillerinin büyük bir kısmı için driver desteği mevcuttur.

MongoDB Kullanan Firmalar

Daha önce bahsettiğimiz gibi, MongoDB dünya çapında popüler bir veri tabanı uygulamasıdır. Günümüzde birçok işletme tarafından kullanılan MongoDB, dünya çapında tanınırlığa sahip bazı firmalar tarafından da tercih edilmektedir.

MongoDB Nasıl Kullanılır?

MongoDB farklı amaçlarla kullanılabilecek birçok komut içermektedir. Biz bu yazımızda, MongoDB ile en çok kullanılan birkaç komutun nasıl çalıştırılacağını göstereceğiz.

 • Mongo: MongoDB veri tabanı uygulamasını çalıştırmak için gerekli komuttur. MongoDB komut ekranını açtıktan sonra “mongo” komutunu yazarak MongoDB çalıştırılır.
 • Show databases: Sistemde bulunan veri tabanlarını listelemek için “show databases” komutu kullanılır. Bu komut girildiğinde, sistem içerisinde veri tabanları ve bu veri tabanlarının boyutlarının yer aldığı liste görüntülenir.
 • Use: Bu komut, yeni veri tabanı oluşturmak ya da var olan bir veri tabanını açmak için kullanılır. Örneğin; “use YeniVeriTabanı” şeklinde komut girilirse ve sistemde YeniVeriTabanı adında bir veri tabanı yoksa, bu veri tabanı oluşturulur. Veri tabanı oluşturulduktan sonra “switched to db YeniVeriTabanı” mesajı ekranda belirir. Eğer “use” komutunu mevcut bir veri tabanı adı ile kullanırsak, bu veri tabanına geçiş yapılır.
 • dropDatabase(): Bu komut, mevcut bir veri tabanını silmeye yarar. Kullanım şekli ise “use VeriTabanınıİsmi” ile veri tabanı seçildikten sonra “db.dropDatabase()” komutu verilir ve ilgili veri tabanı sistemden silinir.
 • createCollection(“yenitablo”): Bu komut kullanıldığında, veri tabanında yeni bir tablo oluşturulur. Önceki işlemlerde olduğu gibi önce “use VeriTabanıİsmi” komutu çalıştırılır ve ardından db.createCollection(“tabloismi”) komutu çalıştırılarak yeni tablo oluşturulur.
 • Show collections: Veri tabanındaki tabloları listelemek için bu komut kullanılır.
 • tabloismi.drop(): Veri tabanında yer alan tablolardan herhangi birini silmek istediğimizde, bu komutu kullanırız.
 • tabloismi.insert({}): Bu komutu kullanarak, veri tabanında yer alan bir tablo içerisine veri ekleyebiliriz. Örneğin; db.tabloismi.insert({“kategori”: “ayakkabı”, “renk”: “siyah”, “numara”: “42”}) şeklinde bir komut girdiğimizde, tabloya siyah renkli, 42 numara ayakkabı eklemiş oluruz.

GTech’in sunduğu ürünler ve hizmetler ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak ve aklınızdaki sorulara yanıt bulmak için web sitemizde yer alan Bize Ulaşın sayfasını kullanabilirsiniz.