Sıfır Bazlı Bütçeleme (Zero Based Budgeting, ZBB)

Sıfır Bazlı Bütçeleme (Zero Based Budgeting, ZBB)
19 Oca 2022

Zero Based Budgeting (Sıfır Bazlı Bütçeleme), şirketlerin giderlerinin detaylı olarak sıfırdan planlandığı bütçeleme sistemidir. Zero Based Budgeting (Sıfır Temelli Bütçeleme), öncelikleri belirlemek, kaynakları doğru planlayarak verimliliği artırmak noktasında önemli bir tekniktir. Bütçe planlaması yapılırken fiili veriler yerine, tüm faaliyet giderlerini sıfırdan belirlemeyi hedefler.

Malimerkezler ya da bütçe birimleri tüm giderlerini oluşturacak detayları talepler bazında belirler. Taleplerin detayı şirketin belirlediği göstergeler bazında olur ve bu göstergelerin sayısı ve konusu şirketler bazında farklılık gösterebilir.  Bütçe planlama birimleri malimerkezler bazında talep edilen tüm giderleri adet, birim fiyat, açıklama, stratejik önem gibi göstergeleri analiz ederek önceliklendirebilir. Önceliklendirilen giderler ana bütçeyi oluşturur. Tüm gider detayları şeffaf ve parametrik bir yapıda olduğu için kolaylıkla analiz edilebilir ve raporlanabilir. Bütçelerin revize edilmesi durumunda mevcut parameterik ve detay girişleri üzerinden bütçeler versiyonlanabilir.

ZBB (Zero Based Budgeting) faydaları:

  • Giderlerin bütçe kalemleri bazında tek tek izlenebilmesine ve kontrolüne olanak tanıması.
  • Şeffaf ve detaylı bütçeleme süreci sayesinde kaynakların verimli kullanılması.
  • Veriye dayalı bir yaklaşım ile potansiyel faydaları analiz edilmesi, gereksiz harcamaların önüne geçilmesi.
  • Hızlı veri analizi ile daha etkin kararların alınması.
  • Organizasyondaki tüm departmanların ihtiyaçlarına göre esnek modelleme ve birimler bazında maliyetlerin optimize edilmesi.
  • Malimerkezlerin gider verimliliklerinin arttırılması ve takip edilmesi.

GTech olarak, banka, otomotiv, turizm, enerji, FMCG ve teknoloji gibi pek çok farklı sektörde ZBB projelerini hayata geçirmiş bulunmaktayız. Hızla değişen iş modellerine uyum sağlamanıza destek olmak adına, on-premise veya Oracle Planning and Budgeting Cloud Service (PBCS), Oracle Enterprise Planning and Budgeting Cloud Service (EPBCS) platformlarında ZBB çözümleri sunuyoruz.

– Kullanıcı dostu ekranlarla verilerin anlık takibi.
– Verilerin hızlı ve güvenli kontrolü, analizi.
– Tek platformdan veriye hızlı erişim.
– Anlık rapor ve dashboard erişimi.

Hızlı ve kolay bir şekilde sistemlere entegre edilebilen ZBB çözümlerimizle maliyetlerinizi optimize edebilirsiniz. Çözümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için GTech Kurumsal Performans Yönetimi uzman ekibimize ulaşabilirsiniz.

Hazırlayanlar:

Gökhan Ateş, GTech Kurumsal Performans Yönetimi Müdürü

Ege Özgür Aras, GTech Kurumsal Performans Yönetimi Kıdemli Danışmanı