Bigquery: Bulut Veri Ambarı (Cloud Data Warehouse) Nedir?

Bigquery: Bulut Veri Ambarı (Cloud Data Warehouse) Nedir?
18 Mar 2022

Bigquery; makine öğrenimi (ML), coğrafik analiz ve iş zekası (Business Intelligence) gibi entegre özellikler ile verilerin yönetilmesine ve analiz edilmesine yardımcı olan, yönetilebilir bir bulut veri ambarıdır. Google Cloud Platformu (GCP) olan Bigquery’nin sunucusuz mimarisi, altyapı gereksinimini ortadan kaldırarak şirketinizin iş akışını yönetmeniz için SQL sorguları yazmanıza olanak tanır. Bu yazımızda Veri Ambarı ve İş Zekası uzmanlığımız ve deneyiyimizle BigQuery’nin sizlere sağlayacağı avantajları anlattık.

Operasyonel işgücüne gereksinim duymadan verilerinizi bayt’tan petabayt’a kadar ölçeklendirebilirsiniz. BigQuery, verilerinizi analiz eden bilgi işlem motorunu depolama alanlarınızdan ayırarak esnekliği en üst düzeye taşır. Geliştiriciler ve veri bilimciler Python, Java, JavaScript ve Go gibi programlama dillerindeki kütüphanelere erişim sağlar. Bigquery ile verilerinizi depolayıp analiz edebileceğiniz gibi verilerinize de ulaşabilirsiniz.

Bigquery’nin Başlıca Avantajları

Bulut veri ambarı olan Bigquery, organizasyonel gereksinimlerinize cevap veren teknolojik çözümler sunar. Cloud Data Warehouse platformu olan Bigquery’nin başlıca avantajları şu şekilde listelenebilir;

  • Anlık ve geleceğe dönük içgörüler elde edin!

Akıştaki verilerinizi sorgulayabilir, iş süreçleriniz için eş zamanlı olarak bilgi edinebilirsiniz. Verinizi taşımadan makine öğrenmesi (ML) ve yapay zeka (AI) desteği ile geleceğe yönelik iş kararları alabilirsiniz.

  • Verilerinize erişin ve içgörülerinizi kolayca paylaşın!

Birkaç tıklama ile analitik içgörülere güvenli bir şekilde erişim sağlayabilir ve takımınızla paylaşabilirsiniz. Popüler iş zekası araçlarını kullanarak DataStudio ortamında göz alıcı rapor ve gösterge panelleri oluşturabilirsiniz.

  • Güvenle verilerinizi koruyun ve yönetin!

Bigquery’nin %99,99 oranında hizmet seviyesi (SLA) ile yüksek erişimlilik sunan güvenlik ve yönetim kontrollerine güvenebilirsiniz. Varsayılan şifreleme ve müşteri tarafından yönetilebilen şifreleme anahtarları ile verilerinizi koruyabilirsiniz.

Bigquery’nin Özellikleri Nelerdir?

  • Sunucusuz kullanım: Sunucusuz veri depolama olanağı ile Google, arka plandaki tüm kaynak sağlama sürecini üstlenir. Böylelikle güncelleme, güvenlik veya altyapı yükseltme konuları hakkında endişelenmek yerine verilerinize ve analizlerinize odaklanabilirsiniz.
  • İş zekası araçları: Modern bulut iş zekası (BI) çözümlerinin temelini oluşturan Bigquery; veri taşıma, analiz, görselleştirme ve raporlama araçları sunar.
  • Standart SQL: Bigquery, standart SQL yazımını destekleyen özelliği sayesinde kodun revize edilme ihtiyacını ortadan kaldırır.
  • Otomatik yedekleme ve kolay kurtarma: Veriyi otomatik olarak yedekler ve 7 günlük değişimlerin kaydını tutar. Böylelikle farklı zamanlardaki veriyi kolayca geri yüklemenize ve karşılaştırmanıza imkân tanır.
  • Petabayt ölçeği: Pegabaytları kolayca depolayabilir, analiz edebilir ve verilerinizden mükemmel performans elde edebilirsiniz.
  • Esnek fiyatlandırma modeli: İsteğe bağlı fiyatlandırma, kullanılan depolama alanı ve işlem kadar ödeme planı sunar. Sabit fiyatlı model ise yüksek hacimli kullanıcı veya müşterilerin iş yüküne özel seçimler sunar.
  • Ortak veri kümeleri: Farklı sektörlerden 200’den fazla veri kümesinden oluşan dinamik bir veri havuzu (data repository) sunar.

Bigquery Kullanım Alanları (Use Cases)

Google Cloud’ın modern veri ambarlarına geçiş yaparak günümüz analitik taleplerine çözüm üretebilir ve iş hacminizi artırabilecek radikal kararlar alabilirsiniz. Netezza, Oracle, Redshift, Teradata veya Snowflake ortamlarından geçiş sürecinizi sorunsuz gerçekleştirebilir, içgörüleriniz için daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Geleceğe yönelik analizler ile işiniz için yeni imkânlar keşfedebilir ve kritik kararlar verebilirsiniz. Cloud DWH (Data Warehouse), farklı kaynaklardaki veriyi bir arada toplayarak analitik çözüm sürecinizi kolaylaştırır. Google Drive, Cloud Storage veya yerel kaynaklardan verinizi içeri aktarabilirsiniz.

Neden Bigquery Kullanılmalı?

Gartner Magic Quadrant raporuna göre Cloud Database Management Systems (DBMS) platformları arasından Google lider seçilmiştir.

Bulut veri ambarı çözümlerinden olan Bigquery’i bütün detaylarıyla ele alarak avantajlarına, özelliklerine ve kullanım alanlarına değindik. GTech bünyesinde Veri Ambarı ve İş Zekası danışmanlarımızla işinizi dijitale taşımaya yönelik çözümler sunmaktayız. Google Cloud ürünleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar: Feyza Rabia GÖNCÜOĞLU

Veri Ambarı ve İş Zekası Danışmanı, GTech

 

Kaynakça

BigQuery: Cloud Data Warehouse | Google Cloud

What is BigQuery? | Google Cloud

What is a Data Warehouse? | Google Cloud