Finans Sektöründe Yapay Zeka Nasıl Kullanılır?

Finans Sektöründe Yapay Zeka Nasıl Kullanılır?
06 May 2022

Yapay zeka makinelerin öğrenmesini, deneyim ve girdilere uyum sağlamasını ve insansı görevleri yerine getirmesini mümkün kılan bir teknolojidir. Yapay zekanın temelleri derin öğrenme ve doğal dil işlemeye dayanıyor. Bu teknoloji sayesinde büyük miktarda veri daha hızlı ve kolay bir şekilde işlenebileceği gibi verilerdeki kalıpları tanımlayarak çeşitli temel görevleri yerine getirecek şekilde eğitilebiliyor. Bu nedenle, özellikle büyük ve karmaşık verilere sahip sektörlerde yapay zekanın kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor.

Yapay zeka teknolojisinden faydalanılan alanlardan biri de finans sektörüdür. Finans sektöründe pazar bilgisi elde etmek, finans işleyişini yönetmek, müşteri memnuniyetini artırmak gibi çeşitli süreçler için yapay zeka ile ortaya konulan çeşitli çözümlerden faydalanılır. GTech olarak bu yazımızda sizler için finans sektöründe yapay zekanın belirli kullanım alanlarına yer verdik.

Bankacılıkta Otomasyon

Yapay zeka sayesinde verileri anlamlandırma, kişiselleştirilmiş finansal raporlar oluşturma, düzenlemeleri ve ödemeleri takip etme gibi süreçler otomatikleştirilebiliyor. Bu sayede, bankalar riskleri ve harcama modellerini değerlendirerek finansal kararlarını saniyeler içerisinde verebiliyor. Ayrıca, raporlama süreçlerini de hızlandıran yapay zeka teknolojileri müşteriler için daha hızlı raporlar sunabilir ve kişiselleştirilmiş önerilerde bulunabilir. Böylece, hem finansal süreçlerin etkinliği ve hızı artar hem de müşteri deneyimi geliştirilir.

Yapay Zeka İle Raporlama ve Analiz Yapabilir Miyim?

İnternet teknolojilerinin gelişmesi ile bankacılık hizmetlerinin neredeyse tamamı dijitale aktarıldı. Bu süreçte artan ve karmaşıklaşan müşteri verilerinin analiz edilme ve raporlanma faaliyetleri yapay zeka sayesinde oldukça kolay ve hızlı bir sürece dönüşüyor. Yapay zeka teknolojileri, müşterilerin verilerini saniyeler içerisinde analiz ederek elde edilen sonuçlara yönelik finansal eylem önerilerinde bulunabiliyor. Ayrıca nakit akışı, kredi risk oranları, yatırımlar gibi finans kuruluşuna ilişkili etkenleri de veriye dayalı analiz ederek raporlayabiliyor.

Öngörücü Analitik

Finans kuruluşları müşterilerine sunduğu özelleştirilmiş finans tavsiyeleri hem müşteri memnuniyeti hem de finans kuruluşunun devamlılığı ve başarısında oldukça önemli bir rol oynar. Finans kuruluşları, finansal verilere bağlı olarak mevcut durum hakkında kolay ve hızlı bir şekilde müşterileri bilgilendirebildiği gibi yapay zeka ile müşterilerin gelecekteki finansal faaliyetlerinin sonuçlarını çeşitli etkenleri göz önünde bulundurarak öngörebiliyor ve bu yönde uygun finansal tavsiyelerde bulunabiliyor. Bu sayede, müşteriler finansal süreçlerini daha uygun bir şekilde yönetirken finansal kuruluşlar da müşterilerin tutumları ve gelecek faaliyetleri hakkında bilgiye sahip olabiliyor.

Yapay zekanın finans sektöründe kullanıldığı belirli alanları yukarıda sizler için açıkladık. Bunlara ek olarak, müşteri deneyimi ve finansal yönetim süreçleri için kullanılan daha pek çok yapay zeka teknolojisi bulunuyor. Bu noktada, finans kuruluşları tüm bu süreçler için tek bir çözümden faydalanabilir.

Smartbank bankacılık sektöründe müşteri deneyimi ve memnuniyetine yönelik çeşitli çözümler sunan yeni nesil bir teknolojidir. 20 yıllık bankacılık sektörü saha tecrübesine sahip  GTech, Smartbank ürünü ile öneri oluşturma, gerçek zamanlı izleme ve aksiyon alma, akış analitikleri gibi hizmetleri bankalar ile buluşturuyor. Bu faaliyetler ile uyarı sistemleri, dijital kanallar arası iletişim, veri entegrasyonu ve daha pek çok avantajı elde eden bankalar sürtünmesiz müşteri memnuniyetinin artırılmasına katkı sağlar. Smartbank ürünü hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaynakça (27.04.2022)

https://www.elektrikport.com/makale-detay/yapay-zekanin-finans-sektorunde-kullanimi/22510#ad-image-0

https://hukukvebilisim.org/yapay-zekanin-finans-alaninda-kullanimi/